home - dolů


ANONYMNÍ PROTESTY

Témata:

1. Článek
2. Odkazy

obr. Anonymous v masce

home - témata - nahoru

"ANONYMNÍ" PROTESTY PROTI SCIENTOLOGICKÉ CÍRKVI

21. ledna 2008 se na internetovém serveru YouTube objevil videoklip s názvem "Vzkaz pro scientologii" a nastartoval něco zcela nového. Do té doby se totiž videa o Hubbardovi, Scientologické církvi nebo její nauce na Internetu sice objevovala - většinou byla laděná kriticky - nešlo však o masovou záležitost.

Zmiňovaný klip, adresovaný vůdcům scientologické organizace, byl v podstatě vyhlášením války s cílem vyhnat Scientologickou církev z Internetu a systematicky ji rozložit "pro dobro vašich stoupenců, pro dobro lidstva a pro naši vlastní zábavu".

Forma videa je také velmi zvláštní. Obrazovou složku tvoří záběry na střechy budov a nad nimi zrychleně plující mraky, vše v temných barvách. Zvukovou složkou je text čtený softwarovým syntetizérem na pozadí tajemné hudby. Výtah z jeho obsahu: "Dobrý den, vůdcové scientologie. Jsme anonymní. Léta vás sledujeme. Vaše desinformační kampaně, vaše potlačování opozice, vaši zálibu v soudních přích: to všechno jsme viděli. Poté, co do masového oběhu proniklo vaše nejnovější propagandistické video, objasnilo nám míru vašeho zákeřného vlivu na ty, jejichž důvěru jste získali. Anonymní se proto rozhodli, že vaše organizace by měla být zničena. ... Jsme anonymní. Je nás horda. Neodpouštíme. Nezapomínáme. Očekávejte nás."

V době zveřejnění videa už několik dnů probíhal útok hackerů na webové servery církve, které se staly prakticky nedostupnými, a vlna telefonních vtípků a "černých" faxů, jejichž účelem mělo být co nejdříve vyčerpat tonery přístrojů v církvi a způsobit tak finanční škodu.

Video se okamžitě stalo předmětem velkého zájmu a vyvolalo vlnu reakcí přímo na YouTube. Videí od samotných Anonymních byla průběžně přidána celá řada a každé vyvolalo celý "strom reakcí" (termín známý z výpočetní techniky, tzn. na reakce byly další reakce atd.); některá videa už ale byla odstraněna nebo stažena samotnými uživateli.

Mezi menšinou negativních reakcí bylo také oficiální video mluvící o "zločinech z nenávisti a terorismu", poukazující na újmu, kterou prý Scientologická církev utrpěla. Mluví se v něm i o výhrůžkách bombovým útokem, žhářstvím, smrtí atd. Anonymní jsou nazýváni kyberteroristy.

Popularity YouTube jakožto bojiště ve věci Anonymní kontra scientologie také využilo několik jedinců pro vlastní zviditelnění. Na straně příznivců Anonymních to byli Mark Bunker a Tory Christmanová z Xenu TV, na straně jejich odpůrců Paul Fetch. Právě rady Marka Bunkera, dlouholetého bojovníka proti scientologii, byly jedním z činitelů, který stál za změnou postoje a metod Anonymních. Ti se zhruba kolem přelomu ledna a února odklonili od jakýchkoli nelegálních praktik a veřejně se od nich distancovali. Bunker se stal mezi Anonymními populárním a dostal přezdívku "Moudrý vousáč".

Anonymní jdou ve svém tiskovém prohlášení z 10. února ještě dál než Bunker. Zatímco Bunker i Tory Christmanová napadají na scientologii a Hubbardovi prakticky vše, Anonymní prohlašují, že nebojují proti tomu, v co scientologové věří, ale proti "zvěrstvům" páchaným v scientologické organizaci a jejímu pokrytectví. Jako doklad toho uvádějí, že nemají nic proti lidem, kteří provozují učení L. Rona Hubbarda mimo Scientologickou církev, tedy proti svobodné zóně. Tyto nezávislé scientology prostřednictvím dalšího videa dokonce 13. února vyzvali k účasti na svých akcích.

Ve zmiňovaném tiskovém prohlášení se také nastiňuje další postup. Scientologická církev má totiž mít řadu slabých bodů, a právě proti nim bude veden boj. Prvním z velkých cílů je napadnout daňové výhody, které má v USA Scientologická církev větší než jakékoli velké náboženství. Dalšími zmiňovanými nepravostmi jsou podvodné nabývání majetku a nátlak na členy, aby pro organizaci pracovali.

První celosvětový protest proběhl 10. února. Datum nebylo vybráno náhodou, ale pojí se s jedním z největších skandálů v historii Scientologické církve. Ten den roku 1959 se narodila Lisa McPhersonová, která koncem roku 1995 zemřela v "péči" organizace Scientologické církve v Clearwateru na Floridě několik týdnů poté, co po malé dopravní nehodě jevila znaky duševní nestability a měla se podrobit pozorování na psychiatrii. Kvůli nedůvěře Scientologické církve vůči psychiatrii ale byla z nemocnice svými souvěrci odvedena.

Cílem této první vlny akcí podle anonymních pořadatelů bylo upozornit na konkrétní nebezpečné věci, které ze strany církve hrozí, a právě na přehnané daňové zvýhodňování scientologických organizací. Demonstrace se uskutečnily téměř ve 100 městech po celém světě, například v Sydney, Melbourne, Aucklandu, Londýně, Manchesteru, Dublinu, Stockholmu, New Yorku, Detroitu či Washingtonu. Zúčastnilo se jich celkem přes 7 tis. lidí. Podoba protestů se místo od místa poněkud lišila; obvyklými společnými znaky byly nenásilný průběh, nošení masek, aby se demonstranti vyhnuli případnému pozdějšímu obtěžování ze strany Scientologické církve, a transparenty s kritickými hesly.

15. března, tedy dva dny po narozeninách L. Rona Hubbarda, zakladatele scientologie (1911-1986), proběhla pod jménem "Operace Drsná party" další vlna protestů, přibylo několik měst, kde se konaly, a počet demonstrujících se vyšplhal přibližně na 9 tisíc. Cíl byl podobný: "protestovat proti kriminálním činnostem Scientologické církve". Organizátoři v instrukcích nabádali, aby se účastníci vyvarovali chyb z 10. února, např. šíření nenávisti, které se objevovalo na některých transparentech ("Pokud nenávidíte scientologii, zatrubte").

12. dubna proběhla "Operace Znovunavázání styků" s přibližně stejnou účastí jako na demonstracích v březnu. Hlavním cílem bylo upozornit na přerušování styků mezi členy církve a jejich rodinnými příslušníky, pokud tito nejsou scientologii příznivě nakloněni. Účastníci chtěli předat poselství, že tato praxe by se měla napravit opětovným znovunavázáním styků zevnitř církve. Inspirací byla zřejmě webová stránka www.exscientologykids.com, kterou tento rok vytvořily tři mladé dámy vychované v scientologické komunitě. Jednou z nich je Jenna Miscavigová-Hillová, neteř současného vůdce Scientologické církve Davida Miscavige. Ta o svých zážitcích vypovídala i v televizi.

10. května, den po výročí vydání knihy "Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví" (1950), následovala "Bitevní ropucha Země: Operace Zastavení Lovné zvěře". Zde šlo o protestování proti skutečnosti, že církev na základě Hubbardovy směrnice "Lovná zvěř" z roku 1967 neváhá své kritiky obtěžovat všemi myslitelnými prostředky. Název a plakát pořadatelů je parodií na Travoltův film "Bojiště Země" podle sci-fi románu od L. Rona Hubbarda.

14. června se uskuteční další protesty nazvané "Operace: Mořský Arrrgh", zaměřené na porušování lidských práv, k němuž podle organizátorů v Mořské organizaci (Sea Org), elitní řádové organizaci Scientologické církve, dochází. Co se týče průběhu všech těchto demonstrací, prostřednictvím videí na YouTube si lze snadno udělat vlastní obrázek.

Druhou stranou mince u YouTube ovšem je, že velké množství videí o scientologii bylo provozovateli jednoduše smazáno. Postiženi dokonce nebyli pouze kritici scientologie, ale i kritici Anonymních. V případě Paula Fetche už videa s jeho drsnými výroky na adresu Anonymních k dispozici nejsou, nalezneme však spoustu odpovědí na tato videa, které se ho snaží zesměšnit.

15. dubna poskytovatelé YouTube z neznámých důvodů zablokovali účty Marka Bunkera a Tory Christmanové. Nato se okamžitě zdvihla vlna kritiky a účet Tory Christmanové byl hned 16. dubna obnoven, zatímco Bunkerův účet stále obnoven není. Jeho videa se však dostávají na YouTube i nadále, a to prostřednictvím jeho příznivců a jejich účtů.

10. května se na pokojné demonstraci v Londýně dostal šestnáctiletý chlapec do sporu s policisty poté, co odmítl svěsit svůj transparent s nápisem: "Scientologie není náboženství, je to nebezpečná sekta." Zanedlouho poté obdržel soudní předvolání za údajné podněcování náboženské nenávisti. Proti tomu se ale ozvali zastánci svobody projevu a úřad prokurátora po přezkoumání případu předvolání stáhl, protože nezjistil, že by k jeho vydání měla policie důvod.

Od začátku aktivity Anonymních je jedinou zvnějšku viditelnou změnou na straně církve to, že po útoku na své webové stránky přišla s jejich novou podobou a nabízí na nich ke shlédnutí řadu videí, jejichž účelem je vysvětlovat základy scientologické nauky. Zajímavé je, že zmizel odkaz na stránky o L. Ronu Hubbardovi a nahradil ho odkaz na životopis Davida Miscavige.

Vít Profant, publikováno v časopise Dingir, 2008

home - témata - nahoru

ODKAZY

YouTube videa:

"Message to Scientology", "Call to Action", "Anonymous Press Release", "Anonymous Message to Freezone", "Operation Reconnect", "Scientologist Tommy Davis responds to Anonymous", "BBC Panorama: Scientology and Me".

Další informace:

wikipedia.org (en)

www.dingir.cz

www.sekty.cz

www.whyweprotest.net (en, de)

www.r-factor.cz


home - nahoru

aktualizováno 31.07.2011
© 2008-2011 R-factor

*